28 Mart 2016 Pazartesi, 09:57
“Malatya Çiftçileri Daha Fazla Yararlanmalı”
“Malatya Çiftçileri Daha Fazla Yararlanmalı”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğü’nün Açılış ve Lansman Töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapıldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD I Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD II Lansman Töreni Ramada Altın Kayısı Otel’de düzenlenen programla gerçekleştirildi. Törende 247 tesisin toplu açılışı gerçekleştirildi.

Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Süleyman Kamçı,  AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, , TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı ile  birlikte daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile davetliler katıldı.

Vali Kamçı, “Hepinizin bildiği gibi Malatya çok bereketli topraklara sahip ve tarıma son derece elverişli olan bir ova üzerine kurulmuştur. Bu ovanın bereketi aynı zamanda Fırat ve Tohma tarafından kuşatılarak taçlanmıştır. Yani hem tarım ürünleri hem de su ürünleri bakımından ilimiz çok ciddi bir potansiyel barındırmaktadır. Bunlara ilave olarak ülkemizin hemen her köşesine ulaşan yolların bölgemizdeki buluşma noktası da yine Malatya’dır ve Malatya, bölgenin en hızlı gelişen ilidir. Dolayısıyla, tarımdan sanayiye kadar geniş bir yelpazede ilimiz yatırımcılar için bir cazibe merkezidir.

Devletimiz özellikle son 10 yıl içerisinde yatırımcılara ciddi oranda destek olmakta ve destek alanlarını her geçen gün genişletmektedir. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da bunlardan bir tanesidir. Bu kurum vasıtasıyla devletimiz çitçisinin, üreticisinin ve sanayicisinin yanında olduğunu göstermektedir. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve aday ülkeleri kapsamında yürütülen ve kısa adı IPARD olan (Instrument for Pre­-accession Rural Development) proje kapsamında 2011’den itibaren Malatya’da destek vermeye başlamıştır.

Bu çerçevede bugüne kadar toplam yatırımı yaklaşık 198,7 Milyon TL olan 274 proje ile sözleşme imzalanmış, projelere yaklaşık 105,3 Milyon TL hibe desteği sağlanmış ve 958 kişi istihdam edilmiştir. Açılışı yapılacak olan 247 tesisle Malatya’ya yaklaşık 144.2 Milyon TL’lık yatırım kazandırılmıştır. İnanıyorum ki, bu ve müstakbel yatırımlar ile Malatya’mız ve ülkemiz daha çok gelişecek, daha çok büyüyecektir”  dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci  törende yaptığı konuşma da, Türkiye’nin kırsaldan kalkınarak gelişmesinin, değişmesinin ve dönüşmesinin gerektiğini belirterek,  “Tarımsal kalkınmayı sağlayan tarımda ileri düzeye geçmiş bütün ülkeler aynı zamanda baktığınızda sanayide de en önde olan ülkelerdir. Onun için tarımdaki kalkınmışlık düzeyimiz aynı zamanda sanayide kalkınmışlık düzeyimizle eş değer gitmesi lazım. Bütün dünya şu anda ona doğru gidiyor. Ne Hollanda ne Almanya’da sanayi ileride diye tarım geride. Bu ülkelerin tamamı aynı zamanda güçlü bir tarım ülkesi” dedi.

Kırsal alanda çalışan uzmanlara önemli görevler düştüğünü ve çiftçilerin yatırım ve üretim konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Bu görevler neler? Çiftçimize rehberlik edip yol gösterici danışmanlık faaliyetlerinde bulunarak Malatyalı çiftçilerimizin bu yardımlardan daha fazla pay almasını sağlamak, Malatya’nın hangi alanlarında daha çok teşvik edilmesi gerektiğini belirlemek, üreticilerimizi o alana teşvik etmek, hem verimli bir işletme faaliyetlerini sürdürmek hem de o üreticimizin o yatırımcımızın düzgün, doğru yatırım yapmasını sağlamak görevleri. Bunun için uzmanlarımıza büyük bir görev düşmektedir. Malatya sanayide de yeni yeni hamlelere giren bir kentimiz. Tarımsal kalkınmayla beraber tarıma dayanan sanayiyi de Malatya’da geliştirmemiz lazım. Çünkü bizim Malatya’ya özgü çok önemli bir değerimiz, kayısımız var ama sadece kayısıyla Malatya’yı daha üst yerlere taşımamız yeterli olmaz. Bunun yanına birçok ürünü, sanayiyi koymamız gerekiyor” diye konuştu.

Törende desteklerden yararlananlara sembolik olarak çekleri sahnede verilirken, Yeşilyurt ve Akçadağ ilçesinde IPARD desteği ile hibe alan tesislere canlı bağlantı yapıldı.

Tören Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun verdiği destekle faaliyete geçen Malatya’daki toplam  247 tesisin toplu açılışı ile sona erdi.

Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
“Malatya Çiftçileri Daha Fazla Yararlanmalı”