12 Eylül 2020 Cumartesi, 22:09
AK Parti, Malatya’nın Battalgazi İlçesi 7. Olağan Kongresi
AK Parti, Malatya’nın Battalgazi İlçesi 7. olağan kongresi gerçekleştirildi. Kongreye tek aday olarak giren Basri Kahveci tekrar başkan seçildi.

Eskimalatya’daki Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında gerçekleştiren kongreye, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Battalgazi Belediye Başkan Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkan Mehmet Çınar, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ve parti üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Kongrede açılış konuşması gerçekleştiren AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, partinin geldiği süreç içindeki sıkıntılardan söz ederek, “Bugün bu kutlu hareketin lideri ve yol arkadaşları milletimizi bu emanetine sahip çıkmak için, gece gündüz demeden koştururken hainler hiç boş durmadı bu kutlu davanın lideri ve onun yol arkadaşları nice badireler atlattı” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de, birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Bugün AK Parti 18 yıldır iktidarda ise bunda sayın cumhurbaşkanımızın, ekibimizin ve yerel yönetimlerin büyük katkıları vardır. Bunlara katkı sağlayanlar da tüm teşkilatlarımızındır. Battalgazi’de talip olduğumuzda şunu görmüştük. İlde ve bölgesel kalkınmanın adil olmadığı bir yerde huzurun, mutluluğun ve iyi bir medeni şehrin inşasının mümkün olmayacağını gördük. Bunun için bölgesel kalkınmadaki oluşan farklılıkları ortadan kaldırma adına çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmalarımızın en önemlisi ise Derme Deresi Projesi. Derme Deresi şehir merkezinde olmasına rağmen olumsuzlukların yaşandığı bir alandı Daha önceki belediye başkanlarımızın başlattığı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ında sürdürdüğü bir Çınar Park projemiz var. Biz bu alanın yeterli olmayacağını bu alanın baraj ile birlikte birleştirilmesi gerektiğini düşündük. Onla ilgili çalışmalarımızı da yaptık. İnşallah onu Battalgazi’mize kazandıracağız. Depremde zarar gören vatandaşlarımızı için yapılması planlanan deprem konutlarını 1. Etaplarını Orduzu bölgesine, 2. Etabını ise Battalgazi bölgesine getirip, şehrimizi açmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Kadınlara hitap etmek üzere kadın kooperatifin kurduklarında dile getiren Güder, “Ayrıca kadın kooperatifinin uygulamalarını yapabilmeleri için 50 dönümlük bir ziraat okulunun yanındaki bir alanı kadın kooperatifine tahsis ettik. Yine 50 dönümlük bir alanda çiftçilerimizin farklı ürün geliştirmeleri için ve eğitim görmeleri noktasında bir alanı tahsis etmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, Türkiye’de en fazla yatırım yapan belediyenin Malatya Büyükşehir Belediyesi olduğu ifade ederek, "Büyükşehir belediye başkanı olduktan sonra mali tablo düzenlenmesi için çok sıkı tedbirler aldık. Türkiye'de hiçbir belediyenin almadığı mali disiplini tedbirlerini aldık. Şu anda da Türkiye'de en fazla yatırım yapan belediyesi Malatya Büyükşehir Belediyesidir kendi ölçeğine göre. Biz geldiğimizde siyaset ne üzerine yapılıyordu, 40 yılda beri bekleyen vagon fabrikası vardı bunu ayağa kalkması lazımdı ve biz burayı ayağa kaldırdık. Şu anda vagon fabrikası Kızılay'ın prefabrik fabrikası ve Kızılay'ın tekstil fabrikası olarak çalışıyor. Batıda Yimpaş’ın terk edilmiş bir binası vardı oranın ihalesini yaptık. Bunun yanında sürekli konuşulan kuzey kuşak yolu, güney kuşak yolu, kuzey çevre yolu şuanda bunların hepsine başlandı ve yapılıyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti il başkanı İhsan Koca da yaptığı konuşmasında AK Partili belediyelerin Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hizmetlerini yapmaya devam ettiklerini ifade ederek,” Belediye başkalarının yaptığı hizmetlerden bahsettiler. Başkanlarımız daha çok fazlasını yaptılar. İnşallah bunda sonra hizmet yapmaya devam edecekler. Ama bu hizmetler

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yapılıyor. Onun önderliğinde kurulmuş bu parti. İnşallah milletimizin bu desteği birlikteliği bu beraberliği uzun yıllar devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.

12 Eylül darbesinin yıl dönümünde bir demokrasi şöleni yaptıklarını da ifade eden Koca, ”Bugün 12 Eylül darbesinin yıl dönümüdür. Bu darbe gününde biz de demokrasi şöleni yapıyoruz. Bugün bizim için bir şölendir. Darbeye darbe yapanlara karşı bir şölen yapıyoruz” diye konuştu.

Kongrede konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise “Selahattin Gürkan başkanımız hizmet yolunda yapılabilecek ne varsa, aklına hizmeti koyduysa elinden gelen bütün mücadeleyi veriyor. Buna yaklaşık 20 yıldır bizde tanıklık ediyoruz. Battalgazi’de başlayan hikayesini, bir Battalgazi torununu, Battalgazi’ye sonra da Büyükşehire taşıyan Battalgazi’nin torunlarına çok teşekkür ediyorum. Buradan bir evladınızı Büyükşehire, şehrin emini olarak gönderdiniz. Bunun en önemli sebebi yapılan hizmetlerdir. Hizmetlerin karşılığını çalışanın hakkını Yüce Rabbim her zaman vermiştir. Bu çalışkanlıkla birlikte bizim en büyük gücümüz milletimiz. Bizim en büyük gücümüz Dünyaya kafa tutan, Avrupa’ya kafa tutan, ABD’ye kafa tutan, İsrail’e kafa tutan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz onun gücüyle, arkamıza aldığımız güçle, onun verdiği destekle tam 18 yıldır milletimize hizmet ediyoruz. 19 yaşındayız ve inandığımız yolda emin adımlarla yürüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Çalık, “Bugün 12 Eylül. Milletin vergileriyle, milleti korumak için alınan silahları millete çevirenlere söyleyecek tek bir sözümüz var. Bütün darbeler vatana ihanettir. Bütün darbelere 12 Eylül’de, 1950 darbesi de, 15 Temmuz’da dahil olmak üzere vatana ihanettir. Suriye’deyiz, Libya’dayız, enerji bağımsızlığımız için Doğu Akdeniz’deyiz. Gemileri karadan yürüten Fatih’imiz ile Karadeniz’de yeniden diriliş destanı yazıyoruz. Diğer taraftan haklarımızı korumak için bulunduğumuz Akdeniz’de Yunanistan’ın tavır ve tutumu diğer ülkelerin yaklaşımı ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bize bir kez daha gösteriyor. Hamdolsun, Ayasofya’nın duvarlarında artık Allahu Ekber nidaları yükseliyor.” Sözlerini kullandı.

Malatya’ya yapılan ve yapılması planlanan yatırımlardan da bahseden Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü; “Malatya için çok önemli gördüğümüz Malatya Havalimanı Terminal Binasının 300 milyonluk projenin yatırım programına alınmasını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan onayladı. Hayırlı uğurlu olsun Malatya’mıza. Yıllara mazhar Organize Sanayi’deki artıma tesisimizin 250 milyonluk ihalesi 24 Eylül’de yapılacak. Malatya’mıza iş demek, aş demek, sanayi şehri Malatya demek. Malatya’mız için çok önemli, Altay Kışlası’nın Büyükşehire devri ve onunla birlikte küçük sanayi sitesi yerinin Battalgazi’dekiler de dahil olmak üzere oraya taşınması için çalışmalarımız çok yoğun bir şekilde devam etti. İnşallah Küçük Sanayi Sitelerimizi o bölgemize taşıyacağız.”
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
AK Parti, Malatya’nın Battalgazi İlçesi 7. Olağan Kongresi