20 Mayıs 2015 Çarşamba, 18:34
AKP'LİLER ARTIK HDP'Yİ DESTEKLİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz, bırakın AKP'yi desteklemeyi, AKP'liler artık HDP'yi destekliyorlar. Ahmet Davutoğlu, Ahmet Hoca az kaldı, HDP'li yapacağız onu" dedi.

Malatya Mitinginde konuşan Demirtaş, "Üniversite öğrencileri, başınızda büyük bir bela var. Yüksek Öğretim Kurulu'nu kaldırıp, bir koordinasyon kurulunu oluşturacağız. Hatırlarsınız, YÖK'ü kim kurmuştu, Kenan Evren, yüzde 10 barajı Kenan Evren, Milli Güvenlik Kurulu Kenan Evren. Bunların hepsi Kenan Evren'in eseriydi. YÖK ve Milli Güvenlik Kurulu Kenan Evren'in eseriydi . Bak adam gitti, onun eserleri duruyor. Onları da inşallah peşinden göndereceğiz. Darbe anayasasını da, Yök'ü de, Milli Güvenlik Kurulu'nu da Kenan Evren'in arkasından göndereceğiz. Bunun için desteğe ihtiyacımız var. Bunun için Halkların Demokratik Partisi'nin barajı aşması ve AKP çılgınlığını durdurması için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Eğer başarırsak, eğer AKP'nin bu güçlendikçe çılgınlaşan, güçlendikçe kibrinden, öfkesinden geçilmeyen, bunların durdurmak bize nasip olursa, Allah izin verirse parlamentoda daha güçlü olursak, 70 yaşındaki çiftçi, kayısıcı amcalarım adliye koridorlarında, icra koridorlarında sürünmeyecekler. Her bir Malatyalı, Türkiye'nin her bir yurttaşı Alevi Sünni, Kürt-Türk, Arap-Ermeni , başı açık başı kapalı, inancı kimliği ne olursa olsun korkmadan onurluca, başı dik bir şekilde bu ülkede yaşayacak. Ne kimliğinden korkacak, ne birbirinden ne de devletten korkacak. Allah'tan başkasından korkmayacağız" dedi.

 

"DEVLETİ, MİLLETİN KÖLESİ YAPACAĞIZ"

Devleti, milletin kölesi yapacaklarını ifade eden Demirtaş, "Devlet bizi korkutmak için değil, bize hizmet etmek için vardır. Devlet sizin köleniz olmalı, siz devletin değil. Devleti sizin köleniz yapacağız. Vakti zamanında bir başçavuş bile bütün bölgede 'tek başına devletim' derdi, herkese terör estirir, diz çöktürmeye çalışırdı. Şimdi adliyelerde onu yapmaya çalışıyorlar. Gazeteleri, medyası aracılığıyla bütün Türkiye'ye onu yapmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

 

"EKMEKTEN, SUDAN ÖNCE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR"

'Bizim ekmekten, sudan önce barışa ihtiyacımız var' ifadesini kullanan Demirtaş, şunları kaydetti: "Bu ülkenin AKP'lisi, MHP'lisi, CHP'lisi tamamı kardeşimizdir. Biz, ayrım yapamayız. Düşmanlık değil, kardeşliği büyütmemiz lazım. Başka partiye oy veriyor diye, insanları düşman gibi göremeyiz. Velev ki kendileri bizi düşmanlaştırmaya çalışsa da, biz kardeşçe ellerinden tutacağız. Omuz omuza, ele ele barışı büyüteceğiz. Bizim ekmekten, sudan önce barışa ihtiyacımız var. HDP olarak öncelikle barışı büyütmek için barışın dilini kullanmaya devam etmeliyiz."

 

"NAMUSLU, GÜÇLÜ BİR MUHALEFET YAPMAK İSTİYORUZ"

Demirtaş,milletin desteğiyle güçlü bir muhalefet yapmak istediklerini kaydederek, "Meydan meydan dolaşıp, saraydan bize parmak sallayanlar, 7 Haziran'da dersini alsınlar ki, görsünler halkın gücünü. Biz, sizlerin oyları ve desteğiyle parlamentoda namuslu, güçlü bir muhalefet yapmak istiyoruz. Bugün bir gazete manşet atmış, onu buradan düzeltme ihtiyacı görüyorum. Cumhuriyet gazetesi, 'HDP parlamentoda AKP'yi dışarıdan destekleyecek' demiş, hayır. Net olarak söylüyorum, bir yanlış anlaşılma. HDP'nin görevi AKP'yi desteklemek değil. AKP'nin burnunu sürtmek, halkı değerini, milletin kıymetini bilecek hale getirmektir. Ne dışarıdan, ne içeriden AKP'yi desteklemek gibi bir düşüncemiz asla yok. benim ağzımdan da öyle bir cümle çıkmadı. Umut ediyorum, Cumhuriyet gazetesi bu yanlışı düzeltecektir" diye konuştu.

 

"AKP'LİLER ARTIK HDP'Yİ DESTEKLİYORLAR"

'AKP'liler artık HDP'yi destekliyor' diyen Demirtaş, şunları söyledi: "Biz, bırakın AKP'yi desteklemeyi, AKP'liler artık HDP'yi destekliyorlar. Ahmet Davutoğlu, Ahmet Hoca az kaldı, HDP'li yapacağız onu. Eminim ki Ahmet Hoca akşam başını yastığa koyduğunda 'Yav iyi ki HDP var bu ülkede' diyordur. Çünkü biz onlarında güvencesi, garantisiyiz. Cumhurbaşkanı 'ben meydanları boş mu bırakacağım?' diyor. Ahmet Davutoğlu var, 'yok o boştur' diyor. 'İlla ben meydanlara ineceğim' diyor. Ahmet Hocayı da inanın ki biz savunuyoruz. 'Garibim, yazık, fukara' diyoruz. 'ezilmesin' diyoruz. 'Cumhurbaşkanı'nın altında ezilmesin' diyoruz. O'nun da hakkına, hukukuna biz sahip çıkıyoruz. Çünkü bizim kültürümüzde var ezilene sahip çıkmak. Bizim inancımızda var ezilene sahip çıkmak. Senin için rahat olsun Ahmet Hoca, vallahi inan seni kurtaracağız. Bak o başkan olursa, vay senin haline. Gönlünce sana 2 gün sana Başbakanlık yaptırmaz. Bakanlar Kurulu'nu toplayamıyorsun. Zırt pırt seni saraya çağıracak. Ama biz onu Başkan yaptırmazsak, sende o zulümden kurtulursun, bütün ülke ve memlekette kurtulur bu zulümden."

 

"İNANIYORUM Kİ ABDULLAH GÜL BİZE OY VERECEK"

Demirtaş, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün HDP'ye oy vereceğine inandığını ifade ederek, "Ben, özellikle AKP'nin kurucularına da sesleniyorum. Sayın Abdullah Gül , inanıyorum kendisi de bize oy verecek. Zulmün oda farkında. AKP'nin bütün kurucu kadroları, AKP'ye emeği geçmiş, 13 yıldır AKP'için çalışan bütün kadrolar, şuanda onun zulmünü görüyor. Çünkü onda vefa yok. Onda kadir kıymet yok. Yoldaşlığa, kendi yoldaşına değer vermek yok. Varsa yoksa kendisi. Arkadaşlarının sırtına basa basa saraya çıktı. Arkadaşlarını eze eze, yoldaşlarını eze eze saraya çıktı. İşte biz bu nedenle bu zulmü durdurup, AKP'lileri de kurtaracağız" dedi.

 

"TELEVİZYONLAR BİZİ 3 DAKİKA GÖSTERSE ÇILDIRIYOR BUNLAR"

Cumhurbaşkanı'nın devletin parasıyla hakaret mitingleri düzenlediğini iddia eden Demirtaş, "Devletin parasıyla Cumhurbaşkanı bize hakaret mitingleri, hakaret ve tehdit seansları düzenliyor. Başbakan'ın yaptığı miting, tümüyle bizim paramız. Buralara Başbakan sıfatıyla geliyor. Bindiği uçak, Başbakanlık uçağı. Bindiği araba, Başbakanlık arabası. Sen bir partinin genel başkanısın, sen parti olarak seçime giriyorsun. Başbakan olarak seçime girmiyorsun ki. Niye partinin parasını harcamıyorsun? Devlet sana 320 trilyon harcaman için hazine yardımı vermiş, onu bile harcamıyorlar. Bütün imkanlar, devletin olanakları. Valilikler AKP'ye ve Cumhurbaşkanı'na miting yapıyor. Kaymakamlıklar onlara çalışıyor. Elinin altında 600 televizyon kanalı var. 3 tane televizyon kanalı 3 dakika bizi gösterse çıldırıyor bunlar. Arayıp o televizyon kanalının sahiplerini tehdit ediyorlar. İşte bunun adı Türkiye'de ileri demokrasi. AKP demokrasisi bu kadar" diye konuştu.

 

"ASLA BU ÜLKENİN TEK HAKİMİ OLMAYACAKSIN"

Demirtaş, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenerek, "Çirkin bir kampanya üzerinden partimizi yıpratacaklarını sanıyorlar. Her yerde parti teşkilatlarımıza saldırarak, bombalı, tutuklayarak, yakarak, yıkarak HDP'yi durdurabileceklerini zannediyorlar. 2 gün geçti aradan bugün 3 gün, ülkenin Cumhurbaşkanı Adana, Mersin teşkilatlarımızın alçakça bombalanmasını henüz kınamış değil. Üzüntüsünü, geçmiş olsun dileklerini henüz bildirmiş değil. Kendisi çok tarafsız ya. Kendisi dünyanın en tarafsız Cumhurbaşkanı ya. HDP'nin havaya uçurulması umurunda değil. Eminim seviniyordur. Şimdi ona kalsa 'inşallah HDP komple havaya uçarda, kurtulurum bu beladan' diyordur. Sana bu ülkede HDP var oldukça ne yapacağımızı söyledik. Sen tek başına asla ülkenin hakimi olamayacaksın. Asla bu ülkede diktatörlüğe izin vermeyeceğiz. İstediğin kadar HDP'ye saldır, hakaret et , tehdit et. Bizim inancımıza, bizim kimliğimize istediğin kadar hakaret et" ifadelerini kullandı.

Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
AKP'LİLER ARTIK HDP'Yİ DESTEKLİYOR