21 Aralık 2015 Pazartesi, 14:15
BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NUN HİZMETE AÇACAĞI ESERLERDEN MALATYA DA PAYINI ALACAK
BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NUN HİZMETE AÇACAĞI ESERLERDEN MALATYA DA PAYINI ALACAK
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 2,4 milyar lira yatırım bedelli 175 eser hizmete alınacak. 23 Aralık Çarşamba günü Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Malatya da payını alacak.
Ülkenin geleceğinin ve refahının dev barajlara, geniş ormanlara, sulanan bereketli topraklara bağlı olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu şuurla asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalıştıklarını ifade etti. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Milletimizin hasretle beklediği projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 13 yılda 100 milyar TL’den fazla yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu. 13 yıllık sürede 284 adedi baraj olmak üzere 3 bin 002 adet yeni tesisi ülkeye kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yine bu dönemde toprak ve suyu ağaç korur dedik, daha yeşil bir Türkiye için 3 milyar 350 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Tabii hayatın devamına önem verdik, korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” şeklinde konuştu.

ESERLERİ BAŞBAKAN HİZMETE AÇACAK
Hizmet zincirine her yıl yeni halkalar ilave ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldıklarını hatırlattı. Eroğlu, “Daha önce 10 Ekim 2010’da 110, 11 Kasım 2011’de 111, 12 Aralık 2012’de 112, 11 Aralık 2013’te 113, 30 Kasım 2014’te 114 dev eseri hizmete aldık. Bu yıl da aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atık su arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 2,4 milyar TL’ye mal olan 175 dev tesisi Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte hizmete alacağız” ifadelerini kullandı. Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Malatya’nın da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Malatya’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 2 adet tesisi de bu açılış merasimi ile hizmete alacağız. Malatya’da hizmete alınacak eserlerin toplam yatırım bedeli 200 milyon TL’yi geçiyor” diye konuştu.
Malatya’da DSİ’nin tamamladığı ve hizmete alınacak tesisler arasında Darende Gökpınar Sulaması’nın da bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Malatya’nın hasretle beklediği bu tesis ile Darende ilçesinden Balaban Mahallesi’ne kadar olan 58 bin 970 dekar alandaki kayısı bahçeleri ve zirai arazilerin sulanacağını, toplam 185 milyon lira yatırım bedeli ile hizmete alınacak bu proje ile yıllık 35 milyon lira milli gelir artışı sağlanacağını kaydetti. Hizmete alınacak DSİ’ye ait diğer eserlerin taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “DSİ tarafından tamamlanan taşkın koruma tesisleri ile de Malatya’da 2 ilçeyi ve 150 dekar zirai araziyi taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Malatya’da yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi, yaban hayatı seyir terası ve tanıtım merkezi, gibi çalışmalar ve Malatya Tulga Havalimanı için kurulan otomatik meteoroloji gözlem istasyonu yer alıyor. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli 200 milyon TL’yi geçiyor” şeklinde konuştu.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NUN HİZMETE AÇACAĞI ESERLERDEN MALATYA DA PAYINI ALACAK