24 Şubat 2016 Çarşamba, 18:49
ÇALIK, GÖLETLER HAKKINDA BİLGİ VERDİ
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 3 yeni göletin yapımı için planlama ve mühendislik hizmetlerinin ihalesinin yapılarak sözleşmelerin imzalandığını açıkladı. Çalık, AK Parti döneminde yapılan, planlanan ve inşaatı süren gölet sayısının 24’ü bulduğunu söyledi. 
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık yaptığı yazılı açıklamada Malatya'daki göletler hakkında bilgi verdi. Çalık, Malatya’da halen inşaatı süren 9 gölet ve sulaması, projeleri devam eden 3 gölet ve sulaması ve proje ihalesi yapılan 4 gölet ve sulamasına ek olarak 3 yeni göletin planlama ve mühendislik hizmetlerinin ihalelerinin yapılarak sözleşmelerinin DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından imzalandığını belirtti. Çalık, Malatya’ya yeni kazandırılacak olan 3 göletin Hekimhan-Hasançelebi Karapınar Gölet ve Sulaması ile 4 bin 210 dekar, Darende -Yukarı Ulupınar Gölet ve Sulaması ile 3 bin 550 dekar ve Darende-Ilıca Gölet ve Sulaması ile de 14 bin 670 dekar tarım arazisinin suyla buluşacağını kaydetti. Çalık Malatya’da halen inşaatları süren ve büyük kısmı bu yıl içinde hizmet girecek olan Kuluncak Karaçayır Göleti, Hekimhan Kurşunlu Göleti, Yaygın Göleti, Kuluncak Bicir Göleti, Doğanşehir Erkenek Göleti, Doğanşehir Elmalı Göleti, Darende Ayvalı Göleti, Hekimhan Karadere Göleti, Hekimhan Budaklı Göleti ve Beylerderesi Göletinde çalışmaların devam ettiğini aktararak, Arapgir Göletinin büyütülmesi için çalışmaların yeniden başlatıldığını ifade etti.
Çalık, Doğanşehir-Melet Göleti, Kale-Ürüsnü Göleti, Pütürge Miryaylası ve Pütürge-Kubbedağı Göletlerinin proje ihalelerinin yapıldığını, Güzelyurt Karamahmut Göleti, Akçadağ Taşevler Göleti ve Darende Çınarköy Göletinin ise projelerinin devam ettiğini dile getirdi. Hekimhan Güzelyurt Göleti ve Sulaması, Sofular Göleti ve Sulaması, Doğanşehir Söğüt göletlerinin AK Parti döneminde yapılarak hizmete girdiğini hatırlatan Çalık, “AK Parti döneminde planlanan ve yapımına başlanan, bitirilen ve planlaması devam eden gölet sayısı toplamda 24’ü bulmuştur. Bu göletlerimizin büyük bir kısmı 2016 ve 2017 yıllarında hizmete girecektir. Barajlar kenti Malatya'mız artık göletler kenti olmuştur. Bunun geri dönüşümü Malatya ekonomisine ve çiftçimize katık olacaktır, ilimiz tarımının büyümesine ve gelişmesine önemli bir alt yapı olacaktır. Gölet projelerini Malatya'mıza kazandırılmasında katkı ve destekleri bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na, milletvekili arkadaşlarımıza, parti teşkilatlarımıza, DSİ Genel Müdürlüğü’ne ve DSİ 9. Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ÇALIK, GÖLETLER HAKKINDA BİLGİ VERDİ