21 Eylül 2020 Pazartesi, 18:33
Çalık: Malatya’daki Madenler Türkiye Ekonomisini Şaha Kaldıracak
AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın ilçelerinin her birinde adeta maden fışkırdığını, bulunan madenlerin işletilmesiyle birlikte kent ve ülke ekonomisinin şaha kalkacağını söyledi.
 
Milletvekili Çalık, beraberinde Yeşilyurt Belediye Başkan yardımcısı Bekir Karakuş, AK Parti Malatya İl Başkan yardımcısı Kamil Biter, AK Parti Yeşilyurt ilçe başkanı Muhammed Yalçınkaya ve partililerle birlikte Maden Tetkik Arama (MTA) Malatya Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çalık, Malatya’nın yer altı kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu ve bu potansiyelin değerlendirilmesi için MTA’nın yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. 
 
“OYAK-Japon ortaklaşa Hekimhan’a dev yatırım yapacak”
 
Türkiye’nin en önemli demir yatakları arasında  Hekimhan ve Kuluncak ilçelerindeki yataklarında olduğunu ifade eden Öznur Çalık, “Hekimhan-Hasançelebi bölgemizdeki demir yatağında yüzde 15 demir tenörlü 865 milyon ton görünür muhtemel rezerv, Hekimhan Deveci de yüzde 38-52 demir tenörlü toplam 40 milyon ton, Hekimhan-Karakuz’da yüzde 40-55 demir tenörlü 14.5 milyon ton rezerv bulunmaktadır. Yine MTA tarafından Kuluncak Sofular’da yapılan çalışmalar neticesinde yüzde 14,41 demir tenörlü 795 bin 728 ton ton görünür muhtemel rezerv tespit edilmiştir” dedi. OYAK bünyesindeki Ermaden’in Japon JFE Steel ortaklığıyla Hekimhan’a yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımda bulunarak “Zenginleştirme ve Peletleme Tesis” kuracağını ve 4 yılda tamamlayacağı tesiste ilk etapta bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.
 
“Ülkemizde profillitteki tek yatak Pütürge’mizde”
 
Pütürge’de bulunan Profillit yatağının MTA tarafından yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkartıldığını ve halen özel şirketlerce işletilmekte olduğunu belirten Çalık, “Ülkemizin tek, dünyanın da sayılı yataklarından biri olan ve Pütürge’de bulunan Profillit yatağı MTA tarafından yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmış olup halen özel şirketlerce işletilmektedir. Mevcut yataklarda seramik ve refrakter kalitede toplam 20.221.700 ton görünür muhtemel rezerv ortaya konmuştur” diye konuştu.
 
“Yerli otomobilde kullanılacak NTE için Kuluncak ilçemizde çalışma yapılıyor”
 
Çalık, Kuluncak ilçesindeki nadir toprak elementlerinin (NTE) yerli otomobilde de kullanılacağını belirterek, “2014 yıllarında NTE için bölgede çalışmalar başlamıştı. 2014-2019 yılları arasında toplam 210 bin 595 karotlu sondaj çalışması gerçekleştirilmişti. 2020 yılı proje çalışmaları kapsamında bugüne kadar toplam 38 bin karotlu sondaj gerçekleştirilmiş olup, çalışmalar devam etmektedir. Sahada hem NTE hem de uranyum tespit edilmiştir. NTE; savunma sanayisi, otomotiv endüstrisi, cep telefonu teknolojisi, güneş enerjisi sistemleri, demir çelik sanayisi başta olmak üzere bir çok yerde kullanılabilmektedir” dedi. Çalık, Yazıhan ilçesinin Çiftlik mevkiinde MTA tarafından tamamlanan çalışmalarda 2 milyon 473 bin ton görünür linyit rezervi tespit edildiğini kaydetti.
 
“Kale, Pütürge ve Yeşilyurt ilçelerimizde metalik maden aranıyor”
 
Çalık, MTA tarafından Kale, Pütürge ve Yeşilyurt ilçelerinde metalik maden aramalarının yapıldığını ifade ederek, “Kale, Pütürge ve Yeşilyurt ilçelerindeki MTA’nın ruhsat sahalarında Metalik Maden (Altın-Gümüş-Bakır-Kurşun-Çinko-Molibden) aramalarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Pütürge Seyderesi bölgesinde 2014-2019 yılları arasında yapılan çalışmalar neticesinde Bakır, Çinko, Gümüş ve Altın için buluculuk belgesi alınmıştır. Yine Yeşilyurt Şerefhan bölgesinde altın için buluculuk talebinde bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.
 
“Arguvan ilçemizde kömür yatakları var”
 
Arguvan ilçesinde kömür arama çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çalık, “Arguvan ilçe sınırlarında çalışmalarını yürüten proje kapsamında varlığı bilinen fakat yayılımı, kalitesi ve rezervi bilinmeyen kömür yataklarının aranması ve özelliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla etüt ve sondaj çalışmaları gerçekleştirilmektedir” dedi. Çalık,Malatya’nın ilçelerinin her birinde adeta maden fışkırdığını, bulunan madenlerin işletilmesiyle birlikte kent ve ülke ekonomisinin şaha kalkacağını, özellikle istihdama çok önemli katkı sunacağını sözlerine ekledi. MTA Malatya Bölge Müdürü Uğur Çakar ise, Milletvekili Öznur Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Çalık: Malatya’daki Madenler Türkiye Ekonomisini Şaha Kaldıracak