27 Eylül 2021 Pazartesi, 16:50
Çalık’tan Saray ve Büyük Hüseyinbey Mahallelerindeki Esnaflara Ziyaret
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Battalgazi İlçesi Saray ve Büyük Hüseyinbey Mahallelerindeki dükkanları ziyaret ederek, esnafla sohbet etti.

Milletvekili Çalık, ilk olarak Saray Mahallesi’ndeki esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Esnafların, dükkanlarını ziyaret eden Çalık, esnafların sıkıntılarını ve isteklerini dinledi.

Çalık, esnafın bir şehrin gözü kulağı olduğunu ve halkın nabzını tuttuğunu belirterek, “Esnaflarımızı sık sık ziyaret ediyor, sıkıntılarını dinliyor ve sohbet ediyoruz. Vatandaşlarımız, esnaflarımız ülkemizin geçtiği süreçleri çok iyi biliyorlar. Esnaflarımız şehirde yaşayanlarla sürekli olarak iletişim halinde, şehre yapılan yatırımlar, uygulamalar ve yenilikler konusunda da vatandaşla birebir fikir alışverişinde bulunarak bir nevi halkın düşüncesini en iyi bilen danışma merkezleridir” dedi.

Kovid-19 salgınından özellikle küçük esnafın en çok etkilendiğini ifade eden Öznur Çalık, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini uygulamaya geçirdik. Esnaf ve sanatkarımızın kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halkbank’tan kullandığı kredilerin geri ödemelerini 3 defa erteledik. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif üyesi esnafımızın borçlarını 2 yıl art arda yapılandırdık. Halkbank vasıtasıyla işletme kredisi ve ticari kredi kartı desteklerini hayata geçirdik. Bu çerçevede 16 Mart 2020-5 Şubat 2021 tarihleri arasında 760 bin esnafımız yaklaşık 19 milyar lira faiz indirim kredisi kullanıldı. Yine Ağustos ayı sonu itibarıyla 2021 yılı içerisinde ise 140 bin esnaf ve sanatkara yaklaşık 17 milyar lira faiz indirimli kredi temin edildi. 24 Ocak 2020’de meydana gelen deprem sonrası Malatya’da esnafın hazine destekli olan kredilerinin faizleri ertelendi. Malatya’da 2 bin 300 kişiye 167 milyon lira hazineden destek kredisi verildi. Bugün itibariyle verilen destek kredisi miktarı 254 milyon liradır.” dedi.

HER ZAMAN ESNAFLARIMIZIN YANINDAYIZ

Esnaf ve sanatkarların KOSGEB'ten kullandıkları kredilerin geri ödemelerinin de yine aynı şekilde faizsiz olarak ertelendiğini ifade eden Çalık, “Kamu bankaları yanında esnafımızın özel sermayeli bankalara olan borçlarına da erteleme imkanı getirdik. Salgın nedeniyle iş yapamayan ve temerrüde düşen esnafın kredi sicillerine mücbir sebep kaydı düşülmesine imkan sağladık. Esnaf ve sanatkarlarımıza gelir kaybı desteği ve kira desteği başlıkları altında toplamda 4,3 milyar liranın üzerinde ödeme yaptık. Yıllık gelir vergisi beyanname verilme ve ödeme süresini uzatıp, SGK prim ödemelerini erteledik. Hazine ve vakıf taşınmazları üzerinde tahsisli olan işletmelerden kira bedeli alınmaması, ertelenmesi veya açık olan işletmelere kira bedelinde indirim sağlanması yoluna gittik. Vakıf İş Hanındaki esnaflarımızla bir araya geldiğimizde bizden talepleri buydu ve bizde gerekli görüşmelerimizi yaptık, isteklerini yerine getirdik. Biz her zaman esnaflarımızın yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz” dedi.

YAPILANDIRMADA SON GÜN 30 EYLÜL

Milletvekili Çalık, vergi, sosyal güvenlik primi, trafik cezası, öğrenim kredisi, otoyol ve köprü kaçak geçiş cezası gibi kamuya olan borçların yapılandırılması için son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu ve bugüne kadar vergi dairelerine başvuranların sayısının yaklaşık 4,6 milyon kişi olduğunu sözlerine ekledi.
Çalık daha sonra, Battalgazi İlçesi Büyük Hüseyinbey Mahallesindeki esnaf ve vatandaşları da ziyaret ederek istek ve taleplerini dinledi.
 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Çalık’tan Saray ve Büyük Hüseyinbey Mahallelerindeki Esnaflara Ziyaret