02 Nisan 2022 Cumartesi, 21:08
Cumhurbaşkanı Malatya Çevre Yolu 1'inci Etabı Açılış Töreni'ne Video Konferans İle Katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gıda fırsatçılarına uyarıda bulunarak, "Vicdansızlık yaparak milletin geçimine göz dikenlere acımayacağız" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Çevre Yolu 1'inci Etabı Açılış Töreni'ne video konferans ile katıldı. Programda yaptığı konuşmada Müslüman aleminin Ramazan ayını kutlayan Erdoğan, "Ramazan ayının ülkemize, milletimize, insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Rabbimden bu mübarek günleri yaşadığımız sıkıntıların bitmesine, çatışmaların sulh ile neticelenmesine, mazlumların kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı. 
Malatya Kuzey Çevreyolu’nun tamamlanan 26 kilometrelik 1. Kısmı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında video konferans ile katıldığı görende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Bizim derdimiz hizmet ve eser siyasetidir” dedi.
2017 yılında yapımına başlanan Malatya’dan Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu'ya seyahat edeceklerin transit kullanacağı 53,5 kilometre uzunluğundaki Malatya Kuzey Çevreyolu'nun 26,5 kilometresi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’dan video konferans ile katıldığı tören ile hizmete açıldı. Yolun başlangıç noktasında gerçekleşen açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Malatya protokolü katıldı.
Programda konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, son 2 hafta içerisinde dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsünü hem Türkiye’ye hem de tüm dünyaya kazandırdıklarını ifade ederek, “101 km’lik Malkara Çanakkale Otoyolunu açtık. Tokat Havalimanı’nı milletimizin hizmetine sunduk. Antalya Havalimanı ile hazinemize 2,138 Milyar Euro kazandırdık. Devlet aklıyla, planlanan, inşa edilen ve hizmete sunulan her bir projemiz, ülkemizin stratejik hedeflerine ulaşmasını sağlayan çok değerli adımlardır. O nedenle projelerimize, eserlerimize yapılan saldırıların aslında Türkiye’nin aydınlık geleceğine, milletimizin refahına yapıldığının farkındayız. Vatanımız için milletimiz için en doğrusu neyse onu yapmaya devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.
Binlerce yıllık geçmişiyle, üç kıta arasındaki ticaret ve kültür alışverişlerinin yapıldığı Tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunan Malatya’nın her daim iktisadi ve kültürel açıdan önemli merkez olduğunu da kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Malatya, günümüzde de kara, hava ve demir yolu ulaşım ağlarını buluşturan konumuyla 16 ilin geçiş noktasıdır” dedi. Malatya şehir merkezinden geçen mevcut yolda yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak Malatya Çevre Yolu projesinin bugün 26 kilometrelik 1. kesimini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını da ifade eden Karaismailoğlu, “Bugün açılışını yaptığımız 1. Kısım kapsamında, 17,5 km uzunluğundaki Darende - Gölbaşı Ayrımı - Sivas Ayrımı arası ile 9 km uzunluğundaki Akçadağ Bağlantı Yolu olmak üzere toplam 26 km’lik yol kesimini tamamladık” diye konuştu.
Yolun kalan kesimlerinin de yapım çalışmalarına hızla devam edildiğini de aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Çevre yolumuz, Malatyalı vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için hayata geçirdiğimiz yeni bir dev eser olarak tarihteki yerini alacaktır. Malatya Anadolu'yu anayurt yapan destanlar şehrinin adıdır. Malatya’nın da ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendirmeye ve geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.
‘Bizim derdimiz hizmet ve eser siyasetidir’ diyen Bakan Karaismailoğlu, “Yapım çalışmaları tamamlanan Malatya Çevre Yolu 1.Kesim’in başta Malatya olmak üzere tüm ülkemiz ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile birlikte yol trafiğe açıldı.
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Cumhurbaşkanı Malatya Çevre Yolu 1'inci Etabı Açılış Töreni'ne Video Konferans İle Katıldı