30 Nisan 2014 Çarşamba, 15:03
"ELİMİZDEKİ BÜTÜN İMKANLARI SURİYELİ KARDEŞLERİMİZLE PAYLAŞIYORUZ"
Malatya Beydağı Konaklama Tesisleri'nde (MABEK) fidan dikim töreni düzenlendi. 
Malatya Valiliği koordinasyonunda, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Suriyeli sığınmacıların kaldığı Malatya Beydağı Konaklama Tesisleri'nde fidan dikimi gerçekleştirildi.
Yeni yapılan spor salonunda gerçekleştirilen fidan dikim töreni etkinliği saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Malatya Valisi Vasip Şahin, fidan dikme töreninde bir araya geldiklerini belirterek, MABEK'te şuana kadar 14 bin fidan dikildiğini kaydetti.
MABEK'in sadece Türkiye değil, dünyada standardı en yüksek kamplardan birisi olduğunu dile getiren Şahin, "Burayı sadece bir kamp ya da barınma merkezi olarak değil, aynı zamanda sizin için daha yaşanılabilir bir çevre haline getirmek istiyoruz. Suriyeli kardeşlerimiz evlerinden, vatanlarından ayrılar. Bu boşluğu doldurmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Ama burayı olabildiğince sizin evlerinizin, vatanınızın seviyesine ulaştırmaya çalışıyoruz. Temennimiz bir an önce Suriye'nin ve bölgemizin huzura kavuşarak, sizlerin vatanlarına tekrar ulaşmanızdır. O güne kadar sizler, bizlerin misafirisiniz. Elimizdeki bütün imkanları sizlerle paylaşıyoruz, paylaşmaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Suriyeli Haldun El Yusuf, ağaçlara ve doğaya gerekli ihtimamı göstermek zorunda olduklarını ifade ederek, "Ağaçların bize verdiğini bizler de onlara vermeliyiz. Bu bir insanlık görevidir. Ağaçlara güzel bakıp, onları sulamalıyız" dedi.
Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ise, MABEK ve Malatya'nın genelinde her yeri ağaçlandırmaya çalıştıklarını kaydederek, "Malatya'daki konteynır kent çok güzel olmuş. İnsanlık onuruna yakışır bir yer olmuş. Bundan dolayı Sayın Valimiz ve ekibine teşekkür ediyoruz. Ülkemizin büyüklüğünü hissettiğimizden dolayı da ayrıca gururluyuz. Allah ülkemize ve milletimize zeval vermesin" diye konuştu.

SURİYELİ ÇOCUKLAR BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Fidan dikim töreninde daha sonra Kazım Karabekir Ortaokulu Halk Oyunları ekibi, halk oyunları gösterisi sundu.
Halk oyunları gösterisinin ardından MABEK Okulu'nda eğitim gören Suriyeli öğrenciler İstiklal Marşı'nı okudu. MABEK 6. sınıf öğrencisi Abdülhamit Bakır, Orman adlı şiiri okurken, Henan El Ahmed, Nedva El Ali, Neme El Kasım ve Merve El Satı, 'Ağaçlar da Birer Yurttaş' adlı şiiri okudular.
Spor salonundaki etkinlik, Suriyeli çocukların, seslendirdikleri Türkçe şarkılarla sona erdi. Suriyeli çocuklar, protokol üyelerinden büyük alkış aldı.
Etkinlikte daha sonra fidan dikimi gerçekleştirilirken, Vali Vasip Şahin, Suriyeli vatandaşların sorunlarını da dinledi.

30042014_MALATYA_MABEK_SURIYELILER_FIDAN_DIKIMI paylaşan: metinkayatv
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
"ELİMİZDEKİ BÜTÜN İMKANLARI SURİYELİ KARDEŞLERİMİZLE PAYLAŞIYORUZ"