19 Eylül 2014 Cuma, 13:54
GAZİLER GÜNÜ KONFERANS DÜZENLENDİ
 Gaziler Günü nedeniyle Malatya’da konferans düzenlendi. 
19 Eylül 1921'de, Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı verilmesinin 93’ncü yıldönümü nedeniyle Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Vali Vasip Şahin, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nevzat Aslan, Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Başsavcı Mustafa Alper, bazı daire müdürleri, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Bayram Akdemir, “19 Eylül kahramanlık gününü şehit ve gazilerimize borçluyuz. Vatanı uğruna ölümü göze almış, kahramanlık destanı oluşturan gazilerimizi unutmamalıyız. Geçmişine sahip çıkmayan geleceğine sahip çıkamaz. Bizler kanla sulanmış bu topraklarda birer şehit ve gazi torunları olarak yaşamaktayız” diyerek, gazilik ünvanının önemini dile getirdi.
2. Ordu Komutanlığı’nda görevli Piyade Yarbay Zafer Tatacak ise, “Gazilik” konulu konuşma yaptı. Tatacak, “Büyük zaferin mimarı, baş komutanımız Gazi Mustafa kemal Atatürk’e, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921'de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplantısında kabul edilen Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı verilmesinin 93’ncü yıldönümü, aynı zamanda asil ve şerefli gazilerimizin onur ve gurur günü olan Gaziler Günü’dür” dedi.
Malatya Lisesi Tarih Öğretmeni Abdulvahap Alkan da, “Milli ve dini hayatımızda Gazilik” konulu konferans verdi. Alkan, Gazilik ünvanının tanımını yaparak, gazi ve şehitliğin önemini dile getirdi. Alkan, peygamber efendimizin gazi ve şehitlerle ilgili hadislerinde de örnekler verdi.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
GAZİLER GÜNÜ KONFERANS DÜZENLENDİ