16 Mart 2015 Pazartesi, 17:02
"İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Mart 2015 gecesi Malatya’da seyir halindeyken yanarak küle dönen trambüs ile ilgili İçişleri Bakanı’na soru önergesi yöneltti. Ağbaba, “Facianın eşiğinden dönüldü, insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” dedi. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, trambüsün 1 milyon 250 bin Avroya malolduğunu belirterek, “Bu noktada, tamamen küle dönen trambüsten kaynaklı olarak ortaya çıkan zarar, Malatya halkına mı fatura edilecektir merak ediyoruz? Gerekli testler yapılmadan seferlerin başlatılmasını doğru bulmuyoruz. Eğer içindeki 20 kişi de hayatını kaybetmiş olsaydı, bu facianın sorumlusu kim olacaktı?” diye sordu.
Ağbaba’nın Meclis’e taşıdığı konu hakkındaki soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:
“Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyunun itirazlarına rağmen modern çağın son teknolojisi ile üretildiğini iddia ederek kullanıma koyduğu trambüslerden biri 15 Mart 2015 gecesi içinde 20 yolcu varken ve seyir halindeyken yanmaya başlamış, kısa süre içerisinde tamamen yanarak küle dönmüştür.
Bu çerçeveden hareketle;
1- Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Türkiye’de ilk’ sloganıyla ulaşıma sokulan ve yolcu taşımaya başladığı andan itibaren çeşitli sorunlar oluşturan trambüslerden birinin tamamen yanmasının gerekçesi nedir? Çok kısa süre önce faaliyete geçen bir aracın tamamen yanması düşündürücü değil midir?
2- İnsan hayatını yakından ilgilendiren, trafiğe çıkarak toplu taşımacılık yapan ve tam olarak hangi amaçla tercih edildiği anlaşılamayan bir aracın ihaleye giren tek ve bu işi Türkiye’de yapan ilk firmaya verilmesi dikkat çekici değil midir? Yapılan işlem ‘adrese teslim ihale’ olarak kamuoyunda dillendirilirken, Bakanlığınıza konuyla ilgili bugüne kadar ulaşan bir şikayet var mıdır?
3-Yanan trambüsün 1 milyon 250 bin Euro olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne fatura edildiği belirtilmektedir. Bu zarar Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından mı yoksa ihaleyi alan firma tarafından mı karşılanacaktır?
4-İçerisinde yolcularıyla beraber yanan trambüs olayıyla ilgili Bakanlığınız tarafından soruşturma açılması düşünülmekte midir?
5-Trambüslerin test sürüşleri esnasında yolcu taşımacılığı yaptığı iddiaları doğru mudur?”
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
"İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI"