11 Ağustos 2022 Perşembe, 11:36
Kadınların Ürettiği Ev Yapımı Dut Pestillerine Yoğun Talep
Malatya’da 6 kadın arkadaşın bir araya gelerek geleneksel yöntemlerle ürettikleri ev yapımı dut pestilleri büyük talep görüyor.
Yeşilyurt ilçesine bağlı Tecde Mahallesi’nde yaşayan Hatice Koç’un öncülüğünde bir araya gelen 6 kadın girişimcinin, geleneksel yöntemlerle ürettikleri dut pestilleri büyük talep görüyor. Dut pestili, ağaçlardan toplanan dutların kazanlarda saatlerce kaynatılmasıyla elde ediliyor. Kadınlar, 50-100 TL aralığında satışa sunulan pestile olan taleplere yetişebilmek için yoğun mesai harcıyor. Yaklaşık 10 yıldır 5 arkadaşıyla birlikte dut pestili üretimi yaptıklarını belirten Hatice Koç, geleneksel yöntemlerle üretilen pestillerin tamamen doğal yollarla elde edildiğini söyledi.
Mayıs ayı sonlarında kuru dutla üretime başlayarak yaş meyve sezonuyla birlikte sürdürülen üretimin Kasım ayıyla sonlandığını aktaran Koç, ”Ürettiğimiz pestilleri taleplere göre kargo yöntemiyle il dışına da gönderiyoruz. Fiyatlar geçen yıla göre yüzde yüz artmasına rağmen talepler çok fazla, elimizde pestil kalmadı. Sonbahara kadar üretime devam edeceğiz” dedi.
Mevsim şartlarına göre sezonun açılış ve kapanış tarihlerinin değişiklik gösterdiğini belirten Halime Polat ise dut pestili üretimin kolay olmadığına dikkat çekerek, ev ekonomisine katkı sundukları için mutlu olduklarını söyledi.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Kadınların Ürettiği Ev Yapımı Dut Pestillerine Yoğun Talep