07 Haziran 2024 Cuma, 23:48
Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Tarihi Ve Tescilli Yapıları İnceledi
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, asrın felaketi olarak kabul edilen 6 Şubat depremlerinde hasar gören Yeşilyurt ilçesinde tarihi ve tescilli konakların olduğu Yeşilyurt Lezzet Caddesinde incelemelerde bulundu.
Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Kutsal Baytak'ın da eşlik ettiği incelemede Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, Yeşilyurt'ta hasar gören tarihi ve tescilli yapıların son durumu ve üzerinde çalışan restorasyon projeleri hakkında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı'ya detaylı bilgiler aktardı.
Yeşilyurt'un tarihi ve kültürel yapılarının restore edilmesinin önemine dikkat çeken Başkan Geçit, “Malatya'daki imar ve inşa sürecini yerinde incelemek üzere şehrimize teşrif eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Gökhan Yazgı ile beraberindeki heyeti Yeşilyurt Lezzet Caddemizde ağırlayarak, hasar alan kültürel yapılarımızı birlikte inceledik. Depremden etkilenen bölgemizi yerinde görmek ve gerekli tespitleri yapmak adına büyük önem taşıyan bu incelememizde, Lezzet Caddemizi en kısa sürede ayağa kaldırarak eski canlılığına kavuşturacağız. Bu noktada yoğun gayret sarf ediyoruz. Deprem sonrası toparlanma sürecimizi hızlandırmak ve hemşehrilerimizin taleplerini sağlamak adına devletimizin ve ilgili kurumlarımızın koordineli çalışmalar aralıksız devam ediyor. Lezzet Caddesini eski canlılığına kavuşturmak için en iyi ve sürdürülebilir çözümleri üretme noktasında gereken tüm çalışmaları yerine getirmekteyiz. Bakan Yardımcımıza bu konu hakkında yaptığımız çalışmalar üzerine detaylı bilgiler aktardık. İnşallah hem Bakanlıklarımız hem de bizlerin yapacağı çalışmalarla Yeşilyurt'un tarihi ve kültürel zenginliklerini daha özel projelerle bugünden geleceğe taşıyacağız” şeklinde konuştu.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ise, “Malatya bizim için önemli. Malatya'da zarar gören tarihi ve tescilli yapıları yeniden ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz” diye konuştu.
Ziyarette İl Kültür ve Turizm Müdürü Yener Oba ile Mahalle Muhtarları da yer aldı.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Tarihi Ve Tescilli Yapıları İnceledi