17 Ekim 2014 Cuma, 12:26
MALATYA ŞEKER FABRİKASI BÜNYESİNDEKİ ALKOL FABRİKASI’NIN YENİDEN AÇILMASI İSTENDİ
Malatya Şeker Fabrikası bünyesindeki alkol fabrikasının yeniden hizmete açılması istendi. 
Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şeker Fabrikası kurulurken, İspirto Fabrikası, Küp Şeker Fabrikası, küspe kurutma ve besicilik gibi kapsamlı şekilde kurulmuş. Yıllarca Malatya’ya hizmet ettikten sonra, ispirto fabrikası, diğer adıyla alkol fabrikası arıtma tesisi olmadığından dolayı, atıklarının çevreye zarar verdiği gerekçesiyle kapatılmıştı. Daha sonra biyolojik arıtma tesisi yapıldı. Şu anda çevreye herhangi bir zararı yoktur. Gönül ister ki, alkol fabrikası yeniden devre konulsun. Çünkü, saf alkol üretilip, gerek silah sanayinde, ilaç ve kozmetik ve parfümeride kullanılıyordu” dedi.
Murat şunları söyledi:
"Alkol fabrikası Türkiye’de, Erzurum, Eskişehir, Tokat Turhal ve Malatya’da idi. 3 tanesi yaklaşık 10 yıl önce arıtma tesisleri olmadığından kapatıldı. Şu anda bir tek Eskişehir Fabrikası çalışıyor. Eskişehir’de ayrıca bio dizel de üretiliyor. Avrupa ve dünyada benzine belli bir oranda katılma zorunluluğu var. Kısacası, Malatya'daki alkol fabrikasının devreye tekrar konulması ile de bu şekilde de değerlendirilebilir diye düşünüyoruz” dedi.
Murat, alkol fabrikasının bilinen içki fabrikası olmadığını belirtip, ilaç sanayinde kullanılan alkol üretildiğini hatırlattı.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MALATYA ŞEKER FABRİKASI BÜNYESİNDEKİ ALKOL FABRİKASI’NIN YENİDEN AÇILMASI İSTENDİ