05 Mayıs 2014 Pazartesi, 12:22
MALATYA'DA TRAFİK HAFTASI ETKİNLİĞİ
 Malatya'da, 'Trafik Haftası' dolayısıyla Kapalı Çarşı üzerinde etkinlik düzenlendi. 
Kapalı Çarşı üzerinde düzenlenen etkinlikte konuşan Malatya Valisi Vasip Şahin, "Türkiye son yıllarda karayolu altyapısında önemli gelişmeler kaydetti. Önemli yenilikler ve imkanlar sağlandı ama hala trafik kazaları istediğimiz düzeye düşürülemedi" dedi.
Mevcut altyapıyla olabilecek kazaların çoğunun önüne geçildiğini dile getiren Şahin, "Hedefimiz çok daha az trafik kazalı bir seyrüsefer hayatı. Bunun içinde sadece altyapı değil, eğitimde büyük önem taşıyor. Eğitim derken, diplomalı insanlara ehliyet verip, diplomasızlara ehliyet verilmesini kast etmiyorum. Zaten onun belirli standartları var. Karşılıklı olarak sabır, fedakarlık ve saygı eğitiminden bahsediyorum. Bir başkasına saygı gösterebilme, onu zor durumdayken kurtarabilme ve ona destek verebilmedir. Bugün çarşıda gezerken, ayağınızı caddeye koyduğunuz anda o trafik durmuyorsa, siz henüz daha toplum olarak o medeniyet çizgisine yaklaşmamışsınız demektir. Yayanın, sürücünün hakkı nedir, hatta hayvanın hakkı nedir, trafikte bunları bilmek gerekiyor. Dolayısıyla trafik sadece 45-50 gün kurslarda verilen eğitimle bitmiyor. Aslında tamda orada başlıyor. Orası temel eğitimdir. Ondan sonra biz eğer bir başkasının hakkına saygı duyabilirsek, başkasının can güvenliğine dikkat edebilirsek, eğitim orada tamamlanmış oluyor" ifadelerini kullandı.
Şahin, günümüzdeki trafik kurallarının uluslar arası standardizasyonuna kavuştuğunu kaydederek, "Londra'da hangi kurala uyuyorsanız, Türkiye'de de aynı kurala uymak zorundasınız. Almanya'daki işaretleme ne ise onu burada da yapmak durumundasınız. Aksi takdirde dünyaya entegre olamıyorsunuz. Kurallara uymak zorundayız. Kim olursa olsun, hangi sıfatla olursa olsun kurallara uymak durumundayız" diye konuştu.
Vali Şahin'in konuşmasının ardından yılın trafik polisi seçilen Baş Polis Memuru Süleyman Alıcı, yılın jandarma trafik görevlileri olarak seçilen Jandarma Kıdemli Başçavuş Yıldırım Ateş ve Uzman Jandarma Çavuş Murat Akkuş, yılın itfaiye görevlisi olarak seçilen Orhan Çobanoğlu'na plaket verildi.
Trafik Haftası Tertip Komitesince araç kullanırken gösterdikleri dikkat ve sergiledikleri örnek davranışlar nedeniyle örnek olarak seçilen, ticari taksi şoförü Mehmet Hanifi Güngör, belediye otobüs şoförü Ali Çiloğlan, minibüs şoförü Mehmet Baykara ve servis aracı şoförü Alaattin Eryılmaz'a da plaket takdime dildi.
Etkinlik, Malatya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan Mehteran Takımı ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.

5_MAYIS_TRAFIK_HAFTASI_ETKINLIGI paylaşan: metinkayatv
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MALATYA'DA TRAFİK HAFTASI ETKİNLİĞİ