21 Ocak 2016 Perşembe, 20:03
MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ŞAHİN’DEN REKTÖRLÜK SEÇİMİ YORUMU
MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ŞAHİN’DEN REKTÖRLÜK SEÇİMİ YORUMU
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, İnönü Üniversitesinde 2016 Haziran ayında yapılacak rektörlük seçimiyle ilgili konuştu. Şahin, “İktidara yakın olmanın suç teşkil ettiği ama diğer paralel zihniyetler içerisinde yer alanların da ödüllendirildiği dönemlerin geride kalmasını istiyorum” dedi. 
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, katıldığı bir televizyon programında İnönü Üniversitesinde 2016 Haziran ayında yapılacak rektörlük seçimi ve Malatya’ya kurulması planlanan ikinci üniversite hakkında açıklama yaptı. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik hakkında sert açıklamalarda bulunan Milletvekili Şahin, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hassasiyetlerine rağmen İnönü Üniversitesinde paralelle mücadele edilmiyor. Okulun başında bulunan o zat, İnönü Üniversitesinde cirit atan paralelciler olduğunu söyledim diye hakkımda 25 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı. Malatya 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen dava sonuçlandı ve açılan tazminat davasının reddine karar veren mahkeme bizlerin tuttuğu avukat ücretinin de Rektör Çelik’ten alınmasına hükmetmişti. Neticede yargı bizi haklı buldu” diye konuştu. Paralel yapının kul hakkına dahi tenezzül ettiğini söyleyen Şahin, KPSS sorularını çalan, devletin en mahrem bilgilerini ahlaksız bir şekilde başka devletlere satan, yüz binlerce insanın hakkını yiyen, devlete ve millete ihanet eden kesim sempatizanlarının üniversitede at koşturmasını, cirit atmasını içine sindiremediğini ifade etti. Şahin, “Milli ve manevi hassasiyetlere sahip, vatanını ve milletini seven isimler ise üniversitede önemli noktalarda dışlanmış vaziyettedir. Bakın bana gelen bilgiler içerisinde üniversiteye alınan bazı öğretim görevlileri ile atanan isimler o grupların uşaklığını yapıyorlarmış. Cumhurbaşkanımıza karşı gerçekten sinsi planlar kuran bu anlayışı, o gibi yerlerde iktidarımız döneminde atanmış olan bir zatın bulunmuş olduğu mekanlarda hayat bulmuş olmalarını ben şiddetle kınıyorum” dedi. İnönü Üniversitesinde 2016 Haziran ayında yapılacak rektörlük seçimiyle ilgili de konuşan Şahin, “Birden fazla adayın yarıştığı rektörlük seçiminin sonucunda kaybeden arkadaşlarımız yine o üniversitede görevlerine devam ediyorlar. Ama seçimlerden hemen sonra kin ve ihtiras duygularına yenik düşerek kendisine oy vermeyen kesimi görevden almaları ve beyin göçüne sebep olunmasını şiddetle reddediyorum. Şuanda İnönü Üniversitesini hatasıyla sevabıyla yöneten idari bir kadro var, başında da bir zat var, onlarda bu tutumları sürdürüyorlar. Ben yapılacak yeni rektörlük seçiminin ardından, iktidara yakın olmanın suç teşkil ettiği ama diğer paralel zihniyetler içerisinde yer alanların da ödüllendirildiği dönemlerin geride kalmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.
“KANUN TEKLİFİNİ HAZIRLADIK, İMZALADIK”
Malatya’ya kurulması planlanan ikinci devlet üniversitesi hakkında da değerlendirme yapan Şahin, “Malatya’ya ikinci üniversite konusu aslında son yapılan seçim sürecinde gündemimize gelen bir konu değil. 2012 yılının Ocak ayında benim de imzaladığım bir kanun teklifi vermiştik, o günün Milli Eğitim Bakanı olan Ömer Dinçer teklifimize pek sıcak bakmamıştı. 2012’de İnönü Üniversitesinde 27 Bin öğrenci kapasitesi vardı, Malatya'nın henüz ikinci üniversite için uygun bir il olmadığını dile getirmişlerdi. O günkü Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu teklifi götürsek bile kabul görmeyeceği söylenmişti. Bir noktada haklılardı, daha henüz 1975 yılında kurulan bir üniversite var, bende o üniversitenin mezunlarından birisiyim. Yeni kurulacak üniversite mevcut okulun devamı şeklinde değil de günün şartlarına uygun, öğrencilerimizi üretken bir safhaya getirecek bölümlerin olması lazım. Yer sorunu bizim en son sorunumuz, yer konusunda hamt olsun sıkıntımız olmaz. Bana kalırsa üniversiteleri yaparken şehrin hep gelişen taraflarına değil de alt merkezlerin oluşabileceği alanlara kurulmalı. Çok da şehrin dışında olmamak kaydıyla çevre yolunun altında bir yerde olabilir. Şimdi gelinen noktada Malatya’ya ikinci devlet üniversitesi hakkında kanun teklifini hazırladık, milletvekili arkadaşlarla birlikte imzaladık” şekline konuştu.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ŞAHİN’DEN REKTÖRLÜK SEÇİMİ YORUMU