03 Haziran 2014 Salı, 12:05
YABANCILAR MEHTERAN TAKIMI İLE KARŞILANDI
Malatya’ya gelen yabancı uyruklu eğitimciler, mehteran takımı gösterisi ile karşılandı. 
Comenius porje kapsamında 5 ülkeden eğitimciler Malatya’ya gelerek, Türk Telekom Orta Okulu’nda geleneksel oyunları incelemeye başladı.
6 Haziran’a kadar Malatya’da geleneksel oyunları inceleyecek olan yabancı eğitimciler, gittikleri ülkelere de kendi ülkelerinin oyunlarını broşür, CD olarak tanıtımını yapıyorlar.
Comenius porjesi hakkında bilgi veren Türk Telekom Orta Okulu Müdürü Ahmet Yıldızhan, "Avrupa Birliği Bağlı ulusal ajans aracılığıyla okulumuzun 2 yıldan beri yürütmüş olduğu comenius porje kapsamında 5 ülke ortaklığımız var. Bunlar İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya. Türkiye’de koordinatör. Biz bu ülkelere geleneksel çocuk oyunlarımızı götürdük. Bugün de bizim gittiğimiz ülkelerdeki ortaklarımızı, misafirlerimizi Türkiye’de, okulumuzda konuk etmekten onur duyuyoruz.
Bugün Türkiye’de geleneksel oyunlarımızın sergilenmesi yapılacak. Bu oyunlarımızı ortaklarımızın bulunduğu ülkelere de götürmüştük. Biz şunu gördük, ne kadar da farklı dilleri konuşsak da çocukların aynı oyunları oynadığına tanık olduk. Bu kapsamda ülkelerin birleşmesi, kaynaşması noktasında elimizden gelen misafirperverliği gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.
Yıldızhan, “Polonya’dan 5 kişi, Çek Cumhuriyeti 4 kişi, İtalya’dan 3 kişi, İspanya’dan da 3 kişi geldi. Ortaklar gidilen ülkelerde o ülkenin oyunlarını izleme fırsatı buluyorlar. Gittikleri ülkelere de kendi ülkelerinin oyunlarını broşür, CD olarak götürüp orada tanıtımını yapıyorlar” dedi.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
YABANCILAR MEHTERAN TAKIMI İLE KARŞILANDI