22 Mart 2017 Çarşamba, 17:09
Y.belediyesi Çanakkale günlüklerini tiyatroyla anlatdı.
Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki Belediye Tiyatrosu, 102 yıl önce Çanakkale’de işgal güçlerine karşı büyük bir destan yazan kahraman askerlerin savaş sırasında tuttukları günlükleri sokak tiyatrosuyla anlattı. 
Özgürlük ve bağımsızlık ruhuyla vatan topraklarını müdafaa eden askerlerin kaleminden çıkan günlükleri ve okunan şiirleri vatandaşlar gözyaşlarıyla dinlerken program sonunda tiyatro ekibi büyük alkış aldı. 
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın talimatıyla kurulduktan sonra toplumsal mesajlar içeren sanatsal etkinlikler düzenlemeye devam eden Yeşilyurt Belediye Tiyatrosu oyuncuları, 18 Mart Şehitler Haftası münasebetiyle 102 yıl önce Çanakkale’de yazılan büyük destanı Malatya sokaklarına taşıdılar.
Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından organizasyonu yapıldıktan sonra Yeşilyurt Belediye Tiyatrosu tarafından Malatya Park AVM önündeki alanda gerçekleşen Çanakkale Şehitlerini anma programında, vatan topraklarının korunması için büyük bir kahramanlık destanı yazan atalarımızın, savaş sırasında yaşadıkları, tuttukları günlükler ve tarihe not olarak geçen kahramanlarını sokak tiyatrosuyla anlattılar.
Vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı
Uzun süren hazırlıklar sonucunda sahnelenen sokak tiyatrosunu izleyen Malatyalılar gözyaşlarına hakim olamazken etkinlik sırasında temsili Çanakkale şehitlerini oynayan oyuncular izleyenlere ekmek ve su dağıttı.
Kınalı Ali ve Seyid Onbaşı başta olmak üzere Çanakkale’de yazılan destanın mimarlarının o dönem içinde bulundukları şartlar ve yaşanan olayların anlatıldığı etkinlik duygusal bir atmosfer oluşturdu.
Burada konuşan Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, amaçlarının Çanakkale destanını vatandaşlara daha iyi anlatmak olduğunu kaydederek, “Geçtiğimiz günlerde sahnelenen “Cepheye Koşanlar” oyunumuzdan sonra bu kez de 102 yıl önce yaşananları sokaklara taşıdık. 1915 yılında ülkenin yokluk içinde olmasına aldırış etmeden vatansever duygularıyla büyük bir destan yazan ecdadımızın direnişini ve örnek mücadelesini sokak tiyatrosu vasıtasıyla vatandaşlarımıza ulaştırmak istedik. Genç tiyatrocularımız uzun süren hazırlık döneminden sonra oldukça başarılı bir şekilde atalarımızın yaşadıklarını ve kaleme aldıkları günlükleri kent sakinlerine anlattılar. Etkinliğimizi takip eden vatandaşlarımız gözyaşlarına hakim olamadılar, bizler de aynı duygular içerisindeyiz. Toplumsal mesajlar içeren sanatsal faaliyetlerimize ara vermeden devam edeceğiz. Bize bu imkanı sağlayan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat ile Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde sanatsal faaliyetler düzenleyen Tiyatro ekibindeki genç tiyatrocularımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Y.belediyesi Çanakkale günlüklerini tiyatroyla anlatdı.