05 Kasım 2017 Pazar, 00:26
Yeşilyurt Meslek Ediyor Projesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’da Çalışma ve Sosyal Bakanlığının desteğiyle Yeşilyurt Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, girişimci adayı toplam 680 kişinin kurs gördüğü ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesinin kapanış programı ve sertifika dağıtım törenine katıldı. 
Şahnahan Yeşilkonak Hizmet Binasında Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra Vali Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile davetliler katıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 15 yıllık AK Parti iktidarları döneminde her zaman engellerle karşılaştıklarını kaydederek, “Türkiye’yi ileriye götürme çabalarımız sırasında sürekli olarak birileri tarafından koyulan taşları kaldırmakla geçti. Ama bir yandan da halkımıza hizmet etmeye, insan odaklı hizmet götürmeye, kadınlarımızı, gençlerimizi kalkındırmaya çalıştık. Bir yandan oynanan oyunları bozmaya bir yandan Türkiye’yi müreffeh devletle seviyesine yükseltmek için çalıştık. İnsanımıza iş bulalım, aş bulalım diye çalıştık. Bu engellemeler ve sıkıntılardan milletimizin desteği, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başarıyla çıktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi sırtımızı ‘Hakka ve Halka’ dayamaya devam ettik. Bizler sizlere ne kadar hizmet etsek azdır” dedi.
Türkiye’de birçok projeyi Avrupa Birliği ile beraber yaptıklarını belirten Bakan Tüfenkci, “Şimdi Avrupa Birliğinden kararlar almaya çalışıyorlar, uygulanan projeleri kesmek için çalışıyorlar. Kesseniz ne olur kesmeseniz ne olur. İşte 135 bin 445 Euro bütçeli ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesi başladı ve bitti. Bizler 5 milyon avroluk projelere imza atıyoruz. Görüyorsunuz Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bir yerde temel atıyor, bakanlarımız bir yerde ya temel atıyor ya da tamamlanan projeyi açıyor. Türkiye geldiği nokta itibariyle kolay kolay dize getirilemez. Yeter ki sizlerle gönül bağlarımızı kesmeyelim. Esnaflarımızı ve tüccarlarımızı büyütmek, gençlerimize, kadınlarımıza ve girişimci adaylarına yeni iş fırsatları oluşturmak adına destek veriyoruz. Bizler insanlarımızı daha da geliştirmek için, rekabetçi edebilmek için hükümet olarak her türlü desteği verdik, vermeye devam edeceğiz. Yeter ki sizler çalışın. Malatya’nın merkezinde kalan sanayi bölgelerinin taşınması noktasında adımlar attık. Bunu girişimci adaylarımızın el emeği göz nuru eserlerini değerlendirelim, onları kendi iş yerlerinin patronu yapalım diye destekler oluşturduk” şeklinde konuştu.
Yeşilyurt Meslek Ediniyor Projesi kapsamında açılan halıcılık kursuna destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Tüfenkci, “Halı fabrikası olan bir işadamını buraya getirelim, çünkü ülkemizde artık kendi desenimizi üretecek kalifiye personellere ve yatırımcılara ihtiyacımız var. Bizler önceden el işi halılar ihraç ederdik, şimdi üretim olmadığı için yapamıyoruz. Bende bizzat bu organizasyonun içinde olayım ve bu kardeşlerimizin ürettikleri kıymetli eserleri alacak ve ihraç edecek firmayı da buraya kazandıralım, bunu da devamlı hale getirelim. Bu projenin uygulanmasında büyük çaba harcayan Yeşilyurt Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına, kurs öğretmenlerimize ve kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın sosyal belediyecilik alanında ciddi adımlar attığını ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da, “Bu projemiz özellikle kadınlarımızın iş hayatına atılmaları ve meslek edinmeleri açısından çok önemli bir adımdır. Gençlerimiz, büyüklerimiz, bayanlarımızın meslek edinmeleri noktasında yaşadıkları engeller böylesine değerli projelerle ortadan kalkmış olacak. Proje, vatandaşlarımızın sosyal hayatla bütünleştirmek, ekonomik özgürlüğe kavuşmak ve meslek edinmelerine katkı sunmak adına önemli bir adımdır” şeklinde konuştu.
Malatya Valisi Ali Kaban ise, görevine başladığı ilk günden itibaren önem konuların başında Avrupa Birliği hibe programları olduğunu ifade ederek, “‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesi üzerinden bölgemize ciddi bir hizmet getiren başta Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Avrupa Birliğinden hibe yoluyla gelen paralar aslında bizim paralarımızdır. Avrupa Birliği ile yaptığımız protokol kapsamında oraya aktardığımız paralarımızı eğer kullanırsak bizim oluyor aksi takdirde başka ülkeler kullanıyor” dedi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesinin toplam bütçesinin 135 bin 445 Euro olduğunu ve yüzde 85’lik kısmının Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından karşılandığını söyledi. Yüzde 15’nin Yeşilyurt Belediyesi tarafından finanse edildiği projenin Avrupa Birliğine sunulan 80 proje içerisinden kabul edildiğini belirten Polat, “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe’ Programı kapsamında uyguladığımız proje kapsamında dört adet meslek edindirme kursu açarken, bu kurslarımıza toplam 80 kursiyerimiz katıldı. Bununla birlikte kursiyerlerimizin kendi iş yerlerini kurmalarını sağlamak ve devletin vermiş olduğu hibelerden yararlanmaları için KOSGEB İl Müdürlüğümüz ile koordineli olarak açtığımız dört adet girişimcilik kursumuza ise 600 kursiyerimiz katıldı, böylelikle toplam 680 hemşerimizin meslek sahibi olması için destek vermiş olduk” dedi.
Vatandaşların meslek edinmeleri yönünde fırsat oluşturan ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesini gerçekleştiren Yeşilyurt Belediyesinin tebrik eden AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, “Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerimizin yaptığı bu denli faydalı hizmetlerden dolayı göğsümüz kabarıyor. Bu hizmetler Hükümetimizin verdikleri destekler sayesinde sizlere ulaşıyor, yani milletimizin bize desteği yeniden milletimize ulaştırıyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından açılan meslek edindirme kurslarına katılarak başarı belgesi almaya hak kazanan kursiyerlere başarı belgeleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık başta olmak üzere diğer protokol üyeleri tarafından verildi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile diğer protokol üyelerine günün anısına kursiyerler tarafından yapılan tablo hediye etti. Başkan Polat, Bakan Tüfenkci’ye ayrıca kursiyerler tarafından özel olarak yapılan ipek dokumalı halı hediye etti.
Sertifika dağıtım töreninden sonra Şahnahan Yeşilkonak Hizmet Binasındaki halı dokuma tezgâhlarının olduğu bölümleri gezen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile protokol üyeleri, el emeği göz nuru eserleri incelediler.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Yeşilyurt Meslek Ediyor Projesi